Watch winder

Mechanické hodinky je vhodné udržovat neustále v chodu, čímž se zabezpečí nepřetržité promazávání součástek kalibru hodinek, mazivo v nich nezasychá, součástky nejsou vystaveny nechtěnému opotřebení vlivem zvýšeného "suchého" tření a chod hodinek je celkově plynulejší a přesnější. V době, kdy hodinky nejsou nošeny, a kdy by mohlo dojít k tomuto nežádoucímu stavu, se k udržení hodinek v chodu využítá watch winder - automatický natahovač hodinek.

Watch winder

Natahovač automatických hodinek mívá podobu úložného boxu, ve kterém jsou umístěny pozice po jednotlivé mechanické hodinky. Watch winder může být pro jedny hodinky, ale třeba i pro dvacet a setkat se lze s velikostí od malé krabičky na stůl až po skříňové sestavy, které jsou sami o sobě cenným kusem nábytku, záleží na konkrétní potřebě každého majitele hodinek.

Pozice pro hodinky jsou ve watch winderu umístěny na speciálním kloubovém zařízení, které napodobuje pohyb ruky, čímž roztáčí rotor automatických hodinek a dodává jim tím potřebnou rezervu nátahu. Nedochází tedy k nežádoucímu zastavení hodinového strojku v době, kdy hodinky nejsou nošeny. Stálé udržení hodinek v chodu také zajistí, že rozličné komplikace budou zobrazovat skutečně aktuální informace (datum, věčný kalendář, měsíční fáze, apod.).

Existují watch windery, které mají přednastaven cyklus natahování, ale jsou k dispozici i sofistikovanější boxy, u kterých lze nastavit intervaly spouštění a to i pro každou pozici ve watch winderu samostatně, přesně dle potřeby konkrétního modelu hodinek.

Omezení automatického natahovače

Grilování hodinek, jak se slangové říká samočinného nátahu ve watch winderu, lze aplikovat pouze u hodinek s automatickým nátahem (rotorem).

Požadavky na watch winder

Základním požadavkem na watch winder je, aby dokázal udržet hodinky v chodu. Měl by však i ladit s vybavením vašeho interiéru, mít dostatečnou výdrž baterií, případně být napájen přímo ze sítě. Hlučnost natahovače by něměla negativně ovlivňovat zvukovou pohodu v interiéru. Rozhodně se nevyplatí podceňovat možnosti programování watch winderu dle požadavků jednotlivých modelů hodinek a to především s přihlédnutím na konkrétní rezervu nátahu.

Kvalitní watch winder bývá velmi precizně zpracován a rozhodně jej nelze srovnávat s průmyslovými kusy nábytku, kde nic nesedí, nedovírá, vrže a podobně, spíše má svým precizním zpracování daleko blíže ke kvalitně, designu a funkčnosti švýcarských hodinek. Nekvalitně zpracovaným kusům se raději vyhněte, je zde předpoklad, že budou fungovat adekvátně svému vzhledu.

Pomůžete nám zkvalitnit obsah?
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stránku již hodnotilo 21 uživatelů průměrnou známkou 3,5.

Fotogalerie Watch winder

  • Watch winder
  • Watch winder

Techinfo

Razítko stránky "Watch winder":
Generováno: 22.02.2024 5:32:48
Článek hodnotilo 21 uživatelů známkou 3,5.
| © Švýcary.cz, 2008 - 2024.