Tourbillon

Tourbillon je považován za královskou hodinářskou komplikaci. Instalací tourbillonu do svých hodinek se může pochlubit pouze úzká skupina výrobců patřících k úzké skupině haute horlogerie a to především pro technickou náročnost, složitost a preciznost, nutnou k výrobě a vývoji tohoto zařízení.

Co je tourbillon?

Je obecně známé, že gravitace má největší vliv na přesnost chodu hodinek, jelikož činnost setrvačky, která je rozhodující pro přesnost hodinek, je ovlivňována právě zemskou přitažlivostí. Tourbillon, který je instalovaný v hodinkách, má za úkol eliminovat právě vliv gravitace a zpřesnit tak hodinky na maximální možnou míru. Není ničím nezvyklým, že na ciferníku hodinek je průhled umožňující pohled na fascinující činnost tourbillonu.

Historie tourbillonu

Princip tourbillonu vynalezl v roce 1795 Francouz Abraham Louise Breguet. Po pěti letech usilovné práce si v roce 1801 nechává Breguet tourbillon patentovat a v roce 1805 konstruuje první kapesní hodinky osazené tourbillonem, které v roce 1806 v Paříži představuje veřejnosti. Breguetův tourbillon se skládal z desítek mikroskopických částí a vážil jen něco málo přes gram.

Do roku 1823 kdy Breguet umírá, prodává 35 hodinek s tourbillonem. Přihlédneme-li k ceně tourbillonu a tomu, že tato novinka byla pro laiky málo srozumitelná a svým vynálezem předběhl Breguet dobu nejméně o 100 let, jedná se o velmi pěkný úspěch.

Princip tourbillonu

Vše geniální je jednoduché, tourbillon ne. Právě tourbillon je ona pověstná výjimka potvrzující pravidlo.

Tourbillon je mechanizmus, který se otáčí kolem vlastní osy jedenkrát za sekundu. Vně tourbillonu, je umístěna setrvačka, která díky tomuto pohybu mění svou polohu vůči zemskému jádru a tím je eliminován vliv gravitace. Dnešní tourbillony mívají až 90 součástek a mají hmotnost několika desetin gramů.

Turbo v akci

Pomůžete nám zkvalitnit obsah?
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stránku již hodnotilo 27 uživatelů průměrnou známkou 3,7.

Tourbillon - základní informace
Vynálezce Abraham Louise Breguet
Rok objevu 1795
Funkce tourbillonu Tourbillon eliminuje gravitační pole země, čímž se zvyšuje přesnost chodu hodinek.
Slangový název Turbo

Fotogalerie Tourbillon

  • Tourbillon z hodinářských dílen Breguet
  • Jaeger-LeCoultre Master Tourbillon

Techinfo

Razítko stránky "Tourbillon":
Generováno: 22.02.2024 6:04:16
Článek hodnotilo 27 uživatelů známkou 3,7.
| © Švýcary.cz, 2008 - 2024.