Rotor

Rotor je kruhová výseč (obvykle o velikosti třetiny až poloviny kruhu) vyrobená z těžkého kovu osazená obvykle kolmo ke středu osy pouzdra hodinek.

Funkce rotoru

Funkcí rotoru je samočinné natahování pera hodinek, které následně svou energií pohání mechanické hodinky. Proto se tento typ hodinek označuje jako hodinky samonatahovací či slangově automaty (automatické hodinky).

Díky excentrickému uložení kruhové výseče rotoru dochází k tomu, že při pohybu ruky se rotor roztáčí (kyvadlo) a svou energii přenáší pomocí složitého mechanismu (obousměrného reverzního zařízení) na pero, které se tak natahuje.

Historie rotoru

Roku 1923 představuje anglický hodinář John Harwood koncept hodinek s automatickým nátahem.

Systém automatického nátahu v roce 1930 zdokonaluje Rolex (otáčení rotoru v rozsahu 360o), nechává si jej patentovat a o rok později přichází na trh s prvními automaty Rolex Oyster Perpetual. Označení Perpetual využívá značka Rolex pro hodinky se samonátahem dodnes.

Zásadní inovaci rotoru představila švýcarská Eterna (1948), která jako první uložila rotor do kuličkového ložiska, čímž se podstatně snížilo tření a usnadnilo otáčení rotoru. Díky tomu dochází k silnějšímu dotahování pera, které má stabilnější výdej energie a chod hodinek je výrazně přesnější.

Zajímavosti

Spatříte-li hodinky s pronikavě rudým rotorem, můžete si být jisti, že je jedná o hodinky značky Oris, která má tuto zvláštnost patentovánu.

Mechanickým hodinkám nesvědčí, jsou-li dlouho dobu v klidu (nenatažené, stojí), strojek by měl pokud možno být v chodu. S toho důvodu existuje tzv. watch winder, který stimuluje pohyb ruky, roztáčí rotor a udržuje tak mechanický strojek hodinek v chodu.

Pomůžete nám zkvalitnit obsah?
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stránku již hodnotilo 21 uživatelů průměrnou známkou 3,5.

Fotogalerie Rotor

  • Tag Heuer Calibre 36 Chronometr

Techinfo

Razítko stránky "Rotor":
Generováno: 14.04.2024 1:22:26
Článek hodnotilo 21 uživatelů známkou 3,5.
| © Švýcary.cz, 2008 - 2024.