Heliový ventil

Heliový ventil je jednosměrný bezpečnostní ventil sloužící k vyrovnání tlaku v hodinkách vzhledem k okolnímu prostředí.

Helium v hodinkách

Vzduch v prostorách fungujících na principu kesonu, potápěčských stanicích a ponorkách bývá pro snadnější dýchání obohacen heliem. Malé molekuly helia proniknou skrz těsnění hodinek do vnitřního prostoru pouzdra, ale stejnou cestou se již nedostanou ven. V případě, že dojde k vynoření hodinek, může tlak nahromaděný v pouzdře hodinky poškodit, a proto je nutné natlakované helium z hodinek vypustit a vnější a vnitřní tlak vyrovnat.

Helium je též přimícháváno do kyslíku obsaženého v potápěčských lahvích pro ponory nad 60 metrů. V těchto hloubkách potápěč vydechuje bubliny, které obsahují helium, které se může dostat do hodinek. Toto je však spíše teorie, jelikož délka ponoru a pravděpodobnost pohybu hodinek právě ve sloupci vydechovaných bublin s heliem je minimální a k proniknutí helia do hodinek je nutný dlouhodobý pobyt v tlakovém prostředí s obsahem helia.

Heliový ventil

Heliový ventil bývá osazen na pouzdře hodinek po levé straně a připomíná korunku. Existují dva základní druhy heliových ventilů.

Automatický heliový ventil

Automatický heliový ventil pracuje na principu rozdílu tlaků v hodinkách a vnějším prostředí. Jakmile tento rozdíl dosáhne určité hranice, ventil se sám pootevře a upouští tlak z hodinek ven.

Mechanický heliový ventil

Mechanický heliový ventil vyžaduje zásah potápěče, který helium upouští sám.

Historie heliového ventilu

Heliový ventil je prestižní záležitostí a mnoho švýcarských hodinářských firem se pře, kdo je vlastně tím prvním. Historická fakta jsou však jasná.

První komerčně dostupné hodinky s heliovým ventilem uvedla na trh v roce 1969 švýcarská Doxa (model Conquistador) . Ve stejném roce přestavil Rolex hodinky s heliovým ventilem, ale ty byly dostupné pouze potápěčským společnostem a první komerční model Rolex Sea Dweller s heliovým ventilem přišel až v roce 1972.

Pomůžete nám zkvalitnit obsah?
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stránku již hodnotilo 27 uživatelů průměrnou známkou 3,7.

Fotogalerie Heliový ventil

  • Tissot Seastar 1000 Chronograph
  • Rolex Deapsea Sea Dweller 12800 Ft

Techinfo

Razítko stránky "Heliový ventil":
Generováno: 13.04.2024 23:38:41
Článek hodnotilo 27 uživatelů známkou 3,7.
| © Švýcary.cz, 2008 - 2024.