Dýnko

Dýkno, dýnko hodinek - co se skrývá za tajemným názvem? Jak to tak bývá, úplně obyčejná věc.

Dýnko hodinek

Dýkno je uzávěr pouzdra, kterým je uzavřena zadní strana hodinek - přístup k hodinovému strojku.

Dýnko je obvykle kovové, většinou ve stejném provedení, ve kterém je samotné pouzdro hodinek. Bývá rovné nebo lehce vypouklé, ale pouze do té míry, aby nošení náramkových hodinek splňovalo ergonomické parametry.

U některých modelů dražších mechanických hodinek se můžeme setkat také s dýnkem skleněným, které umožňuje sledovat chod hodinového strojku a kochat se precizní prací švýcarských hodinářů. Některá skleněná dýnka bývají doplněna ještě výklopným dýnkem z kovu, které má za úkol zabránit poškození skleněného průhledu při běžném nošení hodinek.

Funkce dýnka

Hlavní funkcí dýnka je uzavřít zadní vstupní prostor pouzdra hodinek. Jeho otevření umožňuje hodinářům pohodlný přístup k hodinovému strojku při opravách či jeho vyjmutí.

Na těsnosti dýnka a korunky hodinek závisí vodotěsnost a voděodolnost hodinek. Dýnka obyčejných hodinek bývají pouze zacvaknuta na prstenec pouzdra hodinek, což není příliš bezpečnou metodou zabezpečení prostrou hodinového strojku.

Kvalitní švýcarské hodinky mají většinou dýnka šroubovaná, což nejen zabezpečuje maximální ochranu vnitřního prostoru hodinek, ale též účinně zabraňuje samovolnému otevření při nárazu, zamlžování sklíčka a poskytuje dostatečnou vodotěsnost. Aby byly tato funkce zachovány i po otevření dýnka, prochází následně hodinky tlakovými zkouškami.

Design dýnka

Přestože by se mohlo zdát, že "neviditelná" strana hodinek asi nebude ničím zajímavá, jsou nedílnou součástí dýnka informace o hodinkách - výrobce, označení modelu, informace o použitém materiálu, vodotěsnost a celá řada dalších údajů.

Exklusivnější kousky švýcarských mistrů hodinářů pak mohou obsahovat výrobní číslo, pořadové číslo série či dokonce jméno konkrétního hodináře, který se na sestavování daného kusu podílel.

Často bývá střed dýnka ozdoben i grafickým motivem, jenž může zobrazovat logo značky či jinou variaci, která je typická pro danou sérii či účel hodinek.

Stává se, že některé z uvedených informací jsou ukryta na rubové straně dýnka a lze je zjistit jen při otevření pouzdra hodinek. Toto však ponechte vždy na zkušeném hodináři, zabáníte tím možnému nevratnému poškození.

Pomůžete nám zkvalitnit obsah?
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stránku již hodnotilo 22 uživatelů průměrnou známkou 3,6.

Fotogalerie Dýnko

  • Certina DS 3
  • Tissot Lady

Techinfo

Razítko stránky "Dýnko":
Generováno: 22.02.2024 5:30:54
Článek hodnotilo 22 uživatelů známkou 3,6.
| © Švýcary.cz, 2008 - 2024.