Antimagnetic

Antimagnetismus označuje vlastnost kalibru hodinek, která umožňuje hodinkám chod s minimálními odchylkami i při vlivu magnetického pole.

Antimagnetismus

Mezinárodní norma pro antimagnetické hodinky (ISO 764) udává, že antimagnetické hodinky musí odolat expozici stejnosměrného magnetického pole o intenzitě 4 800 A/m, přičemž hodinky si musejí zachovat přesnost chodu +/- 30 sekund/den.

Technologie antimagnetických hodinek

V zásadě existují dva způsoby jak hodinky ochránit před magnetickým polem:

  • Použití slitin, které jsou schopny odolávat magnetickému poli. Většinou se jedná o slitiny na bázi Elinvaru, či další podobné speciální materiály (Nivarox, Glucydur). Tyto materiály bývají použity pro všechny důležité součásti kalibru hodinek – vlásek, setrvačku, krokové kolo, kotvu, atd.
  • Použití takového pouzdra hodinek, které zabrání prostoupení magnetického pole k samotnému kalibru. Pouzdra bývají vyrobena s vysoce magneticky propustného materiálu, typicky měkkého železa, které zamezí vzniku magnetického pole uvnitř pouzdra.

Historie antimagnetických hodinek

První experimenty o sestrojení antimagnetických hodinek probíhaly (1846) v dílnách Vacheron Constantin, ale samotné hodinky se podařilo vyrobit až o několik desetiletí později (1915), kdy Vachron Constantin přestavil kapesní antimagnetické hodinky, které obsahovaly součástky vyrobené z nemagnetických kovů.

Opravdový převrat ve vývoji antimagnetických hodinek započal z vynálezem Elinvaru a první antimagnetické náramkové hodinky sestrojil švýcarský Tissot (1929).

Využití antimagnetických hodinek

Antimagnetické hodinky již jsou od svého vzniku oblíbené u profesí, jenž přijdou do kontaktu s různými formami magnetismu - elektrotechnici, letectví a další profese.

Pro potápěčské hodinky aktuálně platí normy, dle kterých musejí být hodinky nejen voděodolné, ale i antimagnetické.

Antimagnetická zajímanost

Švýcarská značka IWC představila (1989) hodiny IWC Ingenieur schopné odolat obrovskému magnetickému poli 500 000 A/m, což představuje více než stonásobek vyžadovaný normou.

Pomůžete nám zkvalitnit obsah?
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stránku již hodnotilo 24 uživatelů průměrnou známkou 3,8.

Techinfo

Razítko stránky "Antimagnetic":
Generováno: 14.04.2024 0:11:51
Článek hodnotilo 24 uživatelů známkou 3,8.
| © Švýcary.cz, 2008 - 2024.