Reverso

Reverso je technologie, která umožňuje otočení pouzdra hodinek v pevné základně pouzdra, což umožňuje vybavit hodinky dvěma ciferníky.

Reverso

Jedná se o složitou hodinářskou komplikaci a to přinejmenším ze dvou důvodů.

Otočný mechanismus pouzdra musí být precizně zpracován a fungovat hladce, ale zároveň být i dostatečně odolný, aby dokázal pohyblivou část pouzdra pevně fixovat a nevykazoval známy opotřebování.

Dalším neméně významným faktorem u hodinek reverso je, že díky otočnému pouzdru mohou být hodinky osazeny dvěma ciferníky, jeden bývá obvykle vybaven ukazatelem času a jednoduššími komplikacemi, druhý, méně používaný, bývá doslova nabit komplikacemi z říše haute horlogerie, což klade vysoké nároky na zpracování použitého kalibru.

Historie řešení Reverso

Vše začalo roku 1930, kdy se švýcarský podnikatel a sběratel hodinek César de Trey zúčastnil v Indii zápasu v pólu, při němž si jeden ze zúčastněných důstojníků rozbil sklíčko na svých hodinkách a postěžoval si, že na trhu nejsou hodinky, které by byly dostatečně robusní a odolné. César diskutoval tuto myšlenku s Jacques-Davidem LeCoultrem, tehdejším majitelem švýcarské značky LeCoultre, který řešením problému odolných hodinek pro hráče póla pověřil francouzského designéra René-Alfreda Chauvota, jenž je skutečným autorem tohoto technického řešení.

Chauvot, dle dochovaného záznamu, nechal řešení reverso zapsat na patentovém úřadě 4. března 1931 ve 13:15. Vznikl tak mechanismus, který umožňoval otočení pouzdra hodinek tak, že sklíčko bylo chráněno a na exponované straně byly hodinky kryty robusním dýnkem. Vedlejším produktem mechanizmu byla také možnost viditelné personifikace hodinek (zakázkové rytiny, fotografie milých, apod), která byla hojně využívána.

Později si mistři hodináři uvědomili potenciál nevyužitého místa, které vzniklo otočením pouzdra a osadili jej druhým ciferníkem. Vytratil se tak sice původní záměr ochrany hodinek, ale vznikl zcela nový prostor pro vývoj unikátních kalibrů, komplikací a technických řešení.

Zajímavosti

Hodinky s technologií reverso se někdy nazývají též polo watch (hodinky pro hráče póla), což je zajímavým odkazem na původ vzniku hodinek a jsou pro hráče póla dodnes vyráběny ve variantě (jeden ciferník/pevné dýnko).

Reverso je patent a oficiální obchodní označení hodinek legendární švýcarské značky Jaeger-LeCoultre. Setkáme-li se s tímto označením u jiné značky, jedná se pouze o obecný a výstižný popis toho, že hodinky funkcionalitou otočení pouzdra disponují.

Setkat se lze i s jinými systémy otáčení pouzdra hodinek, např. svislé osy ukotvené do tahu, pouzdro tak lze otočit, ale mechanismus neobsahuje pevnou část pouzdra.

Pomůžete nám zkvalitnit obsah?
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stránku již hodnotilo 16 uživatelů průměrnou známkou 3,8.

Fotogalerie Reverso

  • Jaeger-LeCoultre Reverso Clasique
  • Jaeger-LeCoultre Reverso Repetition Minutes a Rideau

Techinfo

Razítko stránky "Reverso":
Generováno: 29.05.2024 0:41:00
Článek hodnotilo 16 uživatelů známkou 3,8.
| © Švýcary.cz, 2008 - 2024.