Doxa

Doxa patří mezi stálice švýcarského hodinářského průmyslu a to nejen kvůli legendárním potápěčským modelům svých hodinek, ale také díky propracovanému pokrokovému designu, který se táhne celou bohatou historií značky Doxa.

Historie značky Doxa

Značku Doxa založil v švýcarské oblasti Neuchatel roku 1889 George Ducommun, rodák z věhlasného hodinářského centra Le Locle, pod názvem Fabrique Doxa.

Již ve dvanácti letech se George učil ve firmě specializované na vývoj kalibrů, velmi záhy však prokázal obchodního ducha a ve svých dvaceti letech si otevřel svůj vlastní obchod s opravnou hodinek. Denně docházel pěšky do 10 km vzdáleného La Chaux-de-Fonds, aby obsloužil své zákazníky.

Kolem roku 1918 Doxa mohutně expandovala a v tomto období prosperity zaměstnávala na několik stovek zaměstnanců.

Po smrti zakladatele značky (1936) přebral společnost jeho zeť Jacques Nardin, vnuk Ulysse Nardina, slavného hodináře a zakladatele prestižní švýcarské hodinářské značky Ulysse Nardin.

V roce 1952 vzniklá slogan, který Doxa používá dodnes. "Since 1889, the right time at the right price“ (Od roku 1889, správný čas za správnou cenu).

Doxa a motorsport

Stejně jako i celá řada dalších švýcarských hodinářských značek i Doxa využila raketového rozvoje automobilismu a letectví na počátku 30. let dvacátého století a vrhla se do vývoje specializovaných hodinek.

Doxa velmi brzo spatřila potenciál v rozvíjejících se automobilových závodech a začala vyrábět hodiny pro palubní desky závodních aut, sám George Ducammun byl velkým fanouškem automobilismu a ve svém domě měl vybudovánu garáž, ve které parkovalo jedno z prvních aut v celém švýcarském regionu Jura.

Velmi úzká spolupráce s výrobci automobilů vyústila v představení unikátního kalibru se složitým mechanismem osmidenní rezervy nátahu, jenž si Doxa patentovala (1908) a následně se s ním proslavila pod všeobecně známým názvem Doxa 8 Days. Hodiny na svých palubách vozily například legendární závodní vozy Bugatti typ 35.

Legendární Doxa Sub

V šedesátých létech se Doxa rozhodla oživit svoji modelovou řadu, která se až doposud sestávala z kolekce elegantních společenských hodinek a to o něco nového a nevšedního. Tímto produktem se měly stát profesionální potápěčské hodinky.

Svůj záměr brala Doxa opravdu vážně, spolupracovala s jedním z největších amerických potápěčských sdružení a s celou řadou osobností ze světa profesionálního potápění. Maximálně využila získané rady, postřehy a zkušeností - zrodila (1967) se legenda jménem Doxa Sub 300T Professional (voděodolnost do 300 metrů).

Spojení dokonalého švýcarského kalibru, umu a designu okamžitě katapultovalo hodinky Doxa Sub mezi absolutní světovou špičku a to také díky dvěma zajímavým novinkám:

Hodinky byly vybaveny jednosměrně otočnou potápěčskou lunetou, která kromě klasického minutového dělení obsahovala také dekompresní tabulku. Toto řešení je dodnes využíváno na profesionálních potápěčských hodinkách.

Ciferník hodinek byl proveden v zářivě oranžové barvě, jelikož je to poslední barva, která je vidět ve velké hloubce a za stížených světelných podmínek při hloubkových ponorech. Do té doby naprosto nemyslitelná věc, číselník býval klasicky černý/bílý. Řešení inspirovalo i ostatní výrobce k testům světelných podmínek a čitelnosti, což vedlo nejen ke zvýšení uživatelského komfortu, ale také k produkci hodinek v různých barvách ať již za konkrétním účelem nebo jen tak pro radost.

O dva roky později (1969) společnost představila model Doxa Sub 300T Conquistador, což byly první komerčně prodávané hodinky pro veřejnost vybavené heliovým ventilem.

Díky svým jedinečným vlastnostem, spolehlivosti a odolnosti si hodiny Doxa Sub v různých modifikacích oblíbila a využívala celá řada prestižních armádních jednotek - americké námořnictvo, britské, francouzské, polské nebo švýcarské speciální jednotky.

Aktuálně v nabídce značky nalezneme hodinky Doxa Sub 1200T, tedy s voděodolností do 1 200 metrů.

Současnost značky Doxa

Doxa si a nadále udržuje pozici celosvětově prestižní značky a jméno je právem spojováno s tradiční švýcarskou kvalitou. Všechny modely hodinek Doxa jsou osazovány špičkovými švýcarskými kalibry ETA.

Modelové řady Doxa:

 • Ace – pro zákazníky, kteří vedou aktivní život a sportují.
 • Calex – designové hodinky s diamanty.
 • Grafic – designové hodinky plné ducha Doxa.
 • Ocean – limitované edice pro potápěče.
 • Racer – hodinky pro milovníky motorsportu.
 • Slim – společenské hodinky s nízkým profilem pouzdra – pro bílé límečky.
 • Sub – legendární hodinky pro profesionální potápění.
 • Top – exkluzivní řada.
 • Trofeo – vintage design s odkazem na Doxa 8 Days.
 • Water Sports – pro aktivní lidi, dobrodruhy, cestovatele a všechny, kteří vyžadují odolnost a špičkové technologie použité u modelů Sub.

Doxa – zajímanosti

Doxa nabídla svým zákazníkům první komerčně dostupné hodiny s heliovým ventilem.

Doxa Sub jsou synonymem profesionálních potápěčských hodinek.

Pomůžete nám zkvalitnit obsah?
 • 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Stránku již hodnotilo 35 uživatelů průměrnou známkou 3,9.

Montres DOXA SA - základní informace
Založeno 1889
Zakladatel George Ducommun
Sídlo Bienne / Švýcarsko
Logo Doxa
Zajímavosti První komerčně dostupné hodinky s heliovým ventilem.

Fotogalerie Doxa

 • Doxa Sub 1200T Professional
 • Doxa Trofeo
 • Doxa Slim
 • Doxa Grafic Mistero

Techinfo

Razítko stránky "Doxa":
Generováno: 14.04.2024 0:35:04
Článek hodnotilo 35 uživatelů známkou 3,9.
| © Švýcary.cz, 2008 - 2024.