Rolex - hodinky s korunkou ve znaku zná snad každý. Jsou považovány za nejznámější značku hodinek světa. Pravda je však taková, že Rolex se nikdy nedokázal dostat mezi úplný vrchol haute horlogerie, tedy mezi značky jako Piaget, Breguet, Vacheron Constantin, Patek Philippe, IWC, Jaeger LeCoultre. Ano, Rolex je Mercedesem mezi hodinkami, nicméně ne Rolls Roycem. To však nemění nic na tom, že značce Rolex nelze upřít celou řadu inovací, objevů, vizí a výbornou výrobní technologii. To vše hodinkám Rolex přináší dlouholeté uznání, respekt a prestiž. Rolex je zkrátka něčím víc než jen dokonalým strojkem v krásném pouzdru…
Historie Rolexu se začíná psát v roce 1900, kdy se mladý Hans Wilsdorf (*22. 3. 1881, Kulmbach) stěhuje do švýcarského Le Chaux De Fonds, srdce hodinářského světa. Ve věku pouhých 24 let zakládá Wilsdorf se svým švagrem Alfredem Davisem v roce 1905 v Londýně vlastní společnost Wilsdorf & Davis, ke které jim dopomohlo také získané dědictví. Společnost sídlila v Londýně, zatímco ze Švýcarska dovážela takzvané "kufříkové hodiny". Hans byl obratný obchodník. Viděl svou příležitost v hodinkách náramkových, které v té době nebyly příliš populární, a to kvůli své malé odolnosti a nepřesnosti.
Wilsdorf spolupracoval s hodinářskou dílnou Hermanna Aegera z Bienne, odkud získával hodinové strojky s krokovým ústrojím za nízkou cenu. Zaměstnával hodináře, kteří strojky testovali, zdokonalovali a osazovali jimi první náramkové hodinky.
V roce 1908 se Wilsdorf stává největším prodejcem náramkových hodinek ve Spojeném království a jako správný obchodník (sám se nikdy nenazýval hodinářem, nýbrž prodejcem) hledá obchodní značku pro své hodinky. V té době bývalo zvykem pojmenovávat hodinářskou firmu po svém majiteli, avšak Wilsdorf hledá název univerzální pro každý jazyk, jenž by byl krátký a snadno zapamatovatelný. V dalším vývoji názvu společnosti se historické verze poněkud rozcházejí.
První verze je založena na tom, že inspirací se Hansovi stal francouzský výraz pro "skvělé hodinky" - "hoROLogerie EXquise". Druhá verze hovoří o tom, že jeho společník Alfred miloval kvality auta ROLls Royce, jehož název spojil s tehdy populární značkou TimEX. Ať je již legenda o vzniku názvu jakákoliv, dne 15. 11. 1915 vzniká nejznámější hodinářská značka světa. Vzniká Rolex.
V roce 1960, kdy Hans Wilsdorf umírá (+ 6. 6. 1960), je společnost Rolex již plně v rukou nadace Hanse Wilsdorfa, kam ji Hans převedl po smrti své manželky. Chtěl tím zabezpečit, aby část zisků společnosti byla poukazována na charitu. Tento stav přetrvává dodnes.
V současné době nejsou akcie společnosti Rolex (Ženeva) veřejně obchodovány. Současná produkce dosahuje asi 2 000 hodinek denně.
V roce 1926 putují z dílen Rolexu první skutečně vodotěsné hodinky s dnes již legendárním názvem Oyster (Ústřice). O rok později (7. 10. 1927) se s těmito hodinkami na ruce stává Mercedes Gleitze první Britkou, která přeplavala kanál La Manche. K údivu veřejnosti byly hodinky Rolex Oyster po více než patnácti hodinách ve vodě plně funkční.
Po tomto úspěchu pokračuje Rolex v rozvoji hodinek určených pod vodní hladinu a přestavuje (1953) potápěčské hodinky Rolex Oyster Perpetual Submariner vodotěsné do 100 metrů. V roce 1971 je uveden model Rolex Oyster Perpetual Sea Dweller 2000. Jedná se o hodinky vodotěsné do 610 metrů, druhé hodinky svého druhu, které jsou osazené heliovým ventilem, jímž se uvolňovalo helium během dekomprese. Princip heliového ventilu nepocházel z dílen Rolexu, nýbrž od švýcarské hodinářské značky Doxa. Po devíti letech, tedy v roce 1980, uvádí Rolex inovovaný model Rolex Oyster Perpetual Sea Dweller 4000, jehož vodotěsnost je dvojnásobná, tj. 1220 metrů.
Třebaže se úspěchy Rolexu na potápěčském poli mohly zdát překvapující, Rolex své vodotěsné technologie začal vyvíjet již koncem 50. let. Vyvrcholením tohoto snažení byl rok 1960, kdy se při expedici Deep Sea Special, které se účastnil i Jacques Piccard, speciálně vyrobené hodinky Rolex Deep Sea Special Prototype vydaly připevněné na boční stěnu batyskafu na nejhlubší místo naší planety, do Mariánského příkopu (11 034 metrů pod hladinu Tichého oceánu). Hodinky byly průběžně testovány během sestupu (10 916 metrů) i výstupu. Výsledek expedice byl oznámen telegramem do sídla Rolexu ve znění "Jsem šťastný, že Vám mohu potvrdit, že hodinky jsou v hloubce 11 000 metrů přesné jako na povrchu. S pozdravem, Jacques Piccard".
První úspěchy Rolexu přicházejí zanedlouho po jeho vzniku. V roce 1910 získává Rolex oficiální certifikaci chronometrů na náramkové hodinky, a to jako první na světě. Poté v roce 1914 získává od Kew Observatory ve Velké Británii certifikát přesnosti Class A, který je určený pro námořní chronometry.
V roce 1985 je překonána magická hranice 4 miliónů strojků Rolex, které nesou oficiální název chronometr, certifikát kvality COSC. Ačkoliv hodinky Rolex tvoří asi jen 1% z celkové produkce švýcarských hodinek, většina certifikátů COSC (více než 50%) je udělována právě Rolexkám. Rolex je tak největším výrobcem chronometrů na světě.
V roce 1931 Rolex představuje perpetuální rotor a samonatahovací strojek (natahuje se přirozeným pohybem ruky), který je následně osazován do všech automatů Rolex a nese označení Perpetual.
Po dalších pár letech, konkrétně v roce 1945, Rolex představuje první hodinky s automatickým ukazatelem data na číselníku - Rolex Oyster Date (kyklopova čočka 2,5x zvětšuje pohled na datumovku), který je následován ukazatelem dne v týdnu Rolex Day-Date. Dnes je tato komplikace již vyráběna ve 26 jazykových mutacích.
Sir Edmund Hillary, John Hunt a Sherpa Tenzing Norgay pokořili v roce 1953 nejvyšší horu světa Mount Everest. Při výstupu měli všichni na zápěstích hodinky značky… ano, Rolex, konkrétně model Rolex Oyster Perpetual Explorer, hodinky určené pro různé průzkumné expedice, které byly později nahrazeny verzí Rolex Explorer II.
Není bez zajímavosti, že inženýři Rolexu se v šedesátých a sedmdesátých letech podíleli také na vývoji quartzového strojku.
V druhé polovině šedesátých let vyslala americká NASA své agenty do klenotnických obchodů po celém Hustonu. Cílem bylo nakoupit chronografy od pěti vybraných výrobců, mezi nimiž byl i Rolex, a vybrat hodinky, které poletí na Měsíc. Všechny hodinky byly podrobeny náročným testům a naneštěstí pro Rolex uspěl konkurenční model Omega. Rolexkám se dostalo za dostiučinění až při misích lodí Apollo a Mercury, při nichž někteří astronauti měli na zápěstích hodinky Rolex GMT Master, které byly narozdíl od Omegy vybaveny automatickým nátahem, což astronautům ulehčovalo práci s nimi v náročných podmínkách.
Rolex za svou bohatou historii představil celou řadu kvalitních hodinek, avšak jak již bývá zvykem, některé upadly do zapomnění, a z některých se naopak staly živoucí legendy.
Mezi asi nejklasičtější Rolexky patří bezesporu model Rolex Oyster Professional Submariner Date, kterým byl vybaven například James Bond ve filmu Dr. No. Odtud název "bondův model", neplést však s bondovkami Omega. Rolex Submariner si nesou také jedno nechtěné prvenství, jsou to jedny z nejpadělanějších hodinek, ostatně jako celé portfolio značky Rolex. Pokud si tedy hodláte nějaké pořídit, doporučuji pouze autorizované prodejce.
V roce 1965 přicházejí na svět asi nejznámější hodinky z dílen Rolexu, a to Rolex Oyster Cosmograph Daytona s perpetuálním rotorem. Dodnes se tento model někdy nazývá Paul Newman podle slavného amerického herce, který je nosil ve filmu Winning, natáčeném právě na okruhu v Daytoně v USA. V nabídce Rolexu je tento model dodnes.
V roce 1954 Rolex jako první uvádí hodinky se dvěma časovými pásmy Rolex Oyster Perpetual GMT Master, které byly vyvinuty pro piloty na základě žádosti letecké společnosti PanAm. O dva roky později (1956) je uveden zdokonalený model Rolex Oyster Perpetual GMT Master II, který byl schopen zobrazovat čas ve třech časových zónách.
Dnešní nabídku hodinek Rolex lze rozdělit do tří hlavních skupin, které mají pochopitelně řadu podskupin, avšak hlavní vyráběné řady jsou - Cellini, Oyster Perpetual a Oyster Professional.
Pod označením Rolex Celini najdeme spíše ozdobné, šperkařsky zdobené a módní hodinky, které někdy bývají osazené i quartzovým strojkem, řad:
Rolex Oyster Perpetual jsou hodinky společenského zaměření vyráběné z drahých kovů, které bývají kombinovány s drahými kameny, ale jsou zde i kusy z ušlechtilé oceli.
Rolex Oyster Professional jsou sportovní hodinky pro potápěče, dobrodruhy, jachtaře, cestovatele a badatele, tedy alespoň pro ty movitější. Typickým znakem skupiny Oyster Professional je otočná luneta a hodinová ručička, jež je zdobena kruhovým znakem Rolexu s výjimkou modelu Rolex Oyster Professional Cosmograph Daytona.
Modely Rolex Oyster:
Značka Rolex je také pravidelným sponzorem a partnerem mnoha sportovních akcí. Bezesporu nejznámějším a nejstarším tenisovým turnajem je onen ve Wimbledonu, jehož oficiálním partnerem je Rolex od roku 1978. Mezi další známé turnaje se potom řadí Australian Open či Davis Cup.
Rolex je dále partnerem v celé řadě sportů jako:
Golf - The Masters, The Open Championship, PGA, The Presidensts Cup,
Motorsport - Le Mans 24 Hours, Rolex 24 At Daytona,
Yachting - ISAF World Sailor, Maxi Yacht Cup, Sydney Hobart Yacht Race, Fastnet Race.
Tak jako i ostatní švýcarské hodinářské značky i Rolex se pyšní celou řadou ambasadorů. Namátkou vybírám alespoň fenomenálního sjezdaře Hermanna Maiera, skvělého tenistu Rogera Federera a božského tenora Plácido Dominga.
Hodinky Rolex pomohly také dopadnout pachatele brutální vraždy. Dne 31. 11. 1996 bylo rybářem v kanálu La Manche nalezeno mrtvé tělo. Ve vodě bylo několik týdnů a jediným předmětem, kterým bylo možné tělo identifikovat, byly právě hodinky Rolex Oyster, jež splnily svému majiteli poslední možnou službu - pomohly dopadnout jeho vraha. Podle sériového čísla na hodinkách byl identifikován jejich majitel, zavražděný Ronald Joseph Platt. Dle data (22.) a času (11:35), na kterém se hodinky zastavily, byla pomocí rezervy nátahu (44 hodin) zjištěna přibližná doba úmrtí a sestaven profil pohybu oběti. Na tomto podkladě byl pachatel dopaden.
Založeno | 1905 |
Zakladatel | Hans Wilsdorf |
Sídlo | Geneva / Švýcarsko |
Logo | |
Zajímavosti | Nejznámější značka hodinek světa. |
05.12.2024 | Byl zahájen ročník veletrhu EPHJ 2025 |
05.12.2024 | Swatch Break Free: 4 začínající umělci |
05.12.2024 | Ženevská hodinářská škola slaví 200 let |
Archiv novinek |
Razítko stránky "Rolex": 01.07.2009 21:49:43 |
Generováno: 11.12.2024 3:37:04 |
Článek hodnotilo 41 uživatelů známkou 4. |
| © Švýcary.cz, 2008 - 2024. |