Chronometr

Chronometr je označení velmi přesných mechanických hodinek, jejich přesnost bývá ověřena některou certifikační autoritou, typicky certifikátem COSC. Za chronometry jsou dnes běžně označovány přesné náramkové hodinky.

Historie chronometrů

Až do poloviny 18. století, byla námořní navigace obrovským problémem, který bylo možné velmi zjednodušit, pokud by se na palubě lodi nalézaly přesné hodiny.

Kapitán lodi postupoval při navigaci tak, že v pravé poledne, tedy ve chvíli, kdy měl slunce kolmo nad hlavou, se podíval na hodinky. Jak víme, každých 15° reprezentuje jednu hodinu. Bylo-li tedy na hodinkách například 16:00, kapitán věděl, že se nachází 45° zeměpisné délky západně od svého domovského přístavu, kde hodiny ukazovaly v pravé poledne 12:00. Pokud by se loď plavila na východ, sluneční poledne by bylo před dvanáctou hodinou.

Kapesní hodinky té doby byly velmi nepřesné kvůli výkyvům teplot na moři, kymácející se lodi a odlišné konstrukci. Pokud měl kapitán určit přesnou polohu lodi, potřeboval k tomu přesný zdroj času.

Průlomovým se proto stává rok 1715, kdy John Harrison sestrojil první námořní chronometr. Přestože se tento chronometr (H1) k navigaci příliš nehodil (velikost, hmotnost), byl odrazovým můstkem pro sestrojení neslavnějších hodin určených k námořní navigaci - chronometru H4 (1759). Chronometr H4 vážil něco přes kilogram a měl průměr 13 cm.

Testování chronometru H4 probíhalo až do roku 1784, kdy bylo uznáno, že hodiny jsou vhodné k námořní navigaci. V té době byla odchylka chronometru H4 neuvěřitelných 15 sekund za 5 měsíců (0,1 sekundy/den).

Námořní chronometry na lodích a zajímavosti

Chronometr H4 se stal základem pro sestavení chronometru K1, který vedl Jamese Cooka na 2. a 3. plavbě kolem světa a pomáhal mu určit správnou polohu lodi na oceánu. Traduje se, že chronometr K1 se zastavil v okamžiku, kdy Cook naposledy vydechnul.

V roce 1815 již bylo vyrobeno na 5 000 námořních chronometrů a nebylo výjimkou, že na lodích se nacházelo chronometrů několik. Na těch opravdu velkých plavidlech bývalo až kolem 20 chronometrů.

Chronometr typu K2 byl svědkem vzpoury na lodi Bounty.

Pomůžete nám zkvalitnit obsah?
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stránku již hodnotilo 23 uživatelů průměrnou známkou 3,7.

Fotogalerie Chronometr

  • Chronometr H1
  • Chronometr H4

Techinfo

Razítko stránky "Chronometr":
Generováno: 19.03.2024 4:10:53
Článek hodnotilo 23 uživatelů známkou 3,7.
| © Švýcary.cz, 2008 - 2024.