Gaia Award 2014

V Mezinárodním muzeu hodinářství v Le Chaux-de-Fonds se konalo tradiční udílení cen Gaia Award.

Kategorii Řemeslo a design opanoval Kari Voutilainen (Finsko), student školy Tapiola, na kterou navázal studiem v WOSTEP (Neuchâtel). Od roku 1990 pracoval jako restaurátor mimořádně složitých hodinek, v roce 2002 založil vlastní společnost Voutilainen Artisan d'horlogerie d'Art Atelier v Motiers, která se specializuje na jedinečné hodinky ve striktně limitovaných edicích. V letech 2007 a 2013 získal prestižní ocenění Grand Prix d'Horlogerie de Genève za nejlepší pánské hodinky.

Historie a výzkum je název kategorie, jejímž vítězem se stal Pierre Thomann, (docent University Neuchâtel), původem fyzik, nositel řady ocenění ve svém oboru, který se dočkal i prestižní ceny Gaia Award, jenž získal za celoživotní výzkum a vývoji atomových hodin. Jeho hodiny nalezneme např. v družicích pro navigační systém Galileo.

Současné švýcarské hodinářství by nebylo tam, kde je, nebýt zapálených podnikatelů a propagátorů tohoto krásného řemesla. Cenu Podnikatel si odnesl Henri Dubois, rodák z La Chaux-de-Fonds (1936), původem chemik a lékárník (Le Locle). V sedmdesátých letech, v době krize, navrhl hodinářům, aby svůj vývoj metalografie a galvanického pokovování převedli na jeho laboratoře a spořili náklady, již i tak velmi těžce zkoušeného hodinářského průmyslu a využívali sdílení technologických novinek. Dubois zavedl nezávislé analýzy, poradenství a testy. V roce 1985 se jeho laboratoře staly oficiálním ústavem při Federaci švýcarského hodinářského průmyslu a zároveň s touto certifikací byly zavedeny i nové velmi přísné kontroly (magnetismus, nárazuvzdornost, voděodolnost, atd), které měli za cíl ještě více pozvednout věhlas švýcarských hodinek. V současnosti Laboratoire Dubois vlastní několik patentů a ocenění z oblasti povrchových úprav a uvolňování chemických prvků. Laboratoře jsou certifikovány prakticky všemi významnými hodinářskými institucemi.

Gratulujeme!

Pomůžete nám zkvalitnit obsah?
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stránku již hodnotilo 12 uživatelů průměrnou známkou 3,3.

Techinfo

Razítko stránky "Gaia Award 2014":
Generováno: 29.05.2024 0:27:06
Článek hodnotilo 12 uživatelů známkou 3,3.
| © Švýcary.cz, 2008 - 2024.