Fortis

Pevný, silný, udatný – Fortis bezesporu dostává svému latinskému překladu. Jen ve světě kosmonautiky se značka stala legendou, která se pravidelně účastní vesmírných misí již déle než dvě desetiletí. Fortis je však též výrobcem hodinek pro piloty, jimž dodává limitované edice, které často nosí letci elitních armádních letek, známých světových aerolinií či věhlasných akrobatických skupin. Čas je prostě tam nahoře velmi důležitý a často tvoří hranici mezi životem a smrtí, dokonalá přesnost, preciznost a odolnost hodinek se značkou Fortis je skutečnou nezbytností.

Historie značky Fortis

Fortis se zrodil roku 1912 ve švýcarském Grenchenu, kde jej založil Walter Vogt. O několik let později (1926) představil Fortis svoji kolekci Harwood, čímž se stal první značkou vyrábějící sériově automatické „kladívkové“ hodinky podle vzoru hodináře Johna Harwooda.

Od roku 1937 Fortis začal vyrábět chronometry, čímž se zařadil mezi hodinářskou elitu a svou technickou dokonalost prokazuje prezentací voděodolných hodinek (1943), které následně (1956) vyhrávají cenu v soutěži chronometrů pořádané Švýcarským institutem pro měření času.

Fortis představil jako jeden z prvních (1965) švýcarských výrobců hodiny quartz Fortis Flipper (Fortis Container), čímž se mu povedl opravdu husarský kousek. V době, kdy klasické hodinky upadaly v nemilost a firemní výkazy se jen hemžily červenými čísly, využil Fortis situace na trhu a předvedl stylový módní koncept nosiče hodinového strojku (pouzdra), u kterého šlo snadno měnit barevné náramky a to i v tehdy populárních motivech (Rolling Strones, Roman Polanski, Leonard Bernstin, Roger Moore a další). Model pomohl značce v těžkých dobách a vlivné magazíny následně označili tento výrobek značky Fortis přízviskem „Aristokrat plastových hodinek“.

U příležitosti pětasedmdesátého výročí existence značky Fortis (1987) se výroba svezla na mohutné vlně návratu automaticky natahovaných hodinek a Fortis se vrátil zpátky k tomu, co mu šlo vždy nejlépe, výrobě dokonale čitelných, strohých a výborným designem obdařených hodinek, které v pouzdru ukrývají špičkovou technologii.

Fortis v letectví

Hodinky Fortis jsou vyhledávány pro své výjimečné vlastnosti celou řadou civilních pilotu ať již profesionálních či amatérských, ale jejich kvality oceňují také profesionálové z řad armád či sportovců.

Hodinkami Fortis jsou vybaveni armádní piloti Německa, Švýcarska, Řecka, Norska, Maďarska, Thaiwanu, Portugalska a mnoha dalších zemí a to převážně modely Pilot Professional a Fortis Flieger, které u příležitosti 50. výročí zavedla do své výstroje i elitní letka Brisontes.

Ze špičkových letek vybavených Fortisy připomeňme alespoň 11. švýcarskou letku či německou 72. Westfalen, akrobatické letky či piloty MIGů-21 po celém světě.

Opravdovou lahůdkou v nabídce „pilotek“ je model Fortis B-47 Calculator, což je v podstatě „navigace“ pro piloty se třemi časovými zónami a logaritmickým pravítkem.

Fortis Flieger Chronograph se stal vítězem první ceny Evropské agentury pro letectví (2004).

Rekordy v podání Fortis

Hodinky Fortis si připsaly světový výškový rekord, když je piloti Alexander Garnaev a Alexander Parringaux na svých zápěstích vynesly v MIGu – 25 PU do výšky 100 000 stop (30,48 km).

Expedice Milenium (Silvestr 1999-2000) - seskok padákem nad jižním pólem z výšky 5 000 metrů, dosažení rychlosti pádu 250 km/h, rakušan Ernst Zinnhober byl vybaven hodinkami Fortis Spacematic The Next Generation.

Světový výškový vrtulníkový rekord 12 954m (2002), francouzský pilot Fred North měl na ruce Fortis B-42 Pilot Professional Chronograph.

Fortis a kosmonautika, Fortis ve vesmíru

Značka Fortis se specializuje na hodinky, které nejsou závislé na externím zdroji energie, jsou přesné, obstojí v extrémních fyzikálních podmínkách, mají robustní pouzdro, výdrž, tepelnou odolnost a umožňují snadné odečítání času.

Otestovat přesnost a spolehlivost hodinek ve vesmíru je jistě snem mnoha hodinářských firem, a proto Fortis a lidé v něm byli jistě rádi, když se dozvěděli, že hodinky Fortis Spacematic, hodinky pro extrémní podmínky, byly vybrány k testování pro vesmírný program (1964). Není bez zajímavosti, že tip na hodinky Fortis dalo všech sedm astronautů amerického vesmírného programu, kteří je považovali za vhodné již o dva roky dříve, než hodinky prošly komplexními oficiálními testy, jenž potvrdili správnost jejich volby.

Unikátní vlastnosti hodinek Fortis brzy neušli pozornosti armádních špiček a odborníkům pro výzkum kosmu po celém světě a zanedlouho si jich všímá i vědecké zázemí z Ruské federální kosmické agentury Roskosmos. Po celé řadě náročných testů v Ruském státním výzkumném a testovacím středisku (1994) byly hodinky Fortis Official Cosmonauts Chronograph a Fortis Stratoliner vybrány jako součást výbavy kosmonautů (Euromir1, Sojuz TM19). Hodinky během mise prokázaly své kvality a staly se prvními hodinkami, které se účastnily výstupu do volného kosmického prostoru. Hodinky Fortis jsou stálým členem posádky i při výpravách na mezinárodní vesmírnou stanici ISS.

Hodinky Fortis jsou vybrány (1997) jako oficiální hodinky německo – ruské vesmírné mise MIR 97.

Fortis B-42 Chronograph Titan Carbon doprovází kosmonauty modulu Columbus (2008) a na palubě mezinárodní vesmírné stanice ISS.

Fortisky samozřejmě nechyběly ani u největšího vesmírného projektu od dob přistání na Měsíci, simulované misi na Mars - MARS 500. Skutečný let k Rudé planetě s lidskou posádkou je stále jen sen a jedna z obrovských výzev pro lidstvo. Přípravná, 520 dnů trvající mise, přesně simuluje plánovaný průběh skutečné expedice s cílem předem zjistit vlivy izolace na zdraví člověka, kterou zkoumají i čeští vědci. Výbavou šestičlenné posádky jsou automaty Fortis ze speciální edice Fortis B-42 Mars 500 Titanium a Fortis B-42 Black Mars 500. První limitovaná edice hodinek čítá 2012 kusů, počet symbolizující 100. výročí značky Fortis a druhá 500 kusů na počest expedice Mars 500.

Technologické inovace Fortis

Fortis představuje (1998) světovou novinku, první automatický chronograf se zabudovaným mechanickým alarmem a určuje tím nový směr ve vývoji hodinářské konstrukce.

Fortis svou účastí na programu ISS přináší celou řadu technologických inovací a úzce spolupracuje také na vědeckých projektech pro měření času. Příkladem budiž systém GTS (Global Transmission Ser­vices), jehož výstupem je rádiový časový sig­nál, vysílaný z vesmírné stanice ISS, který je schopen zajistit celosvětovou synchronizaci času. Úspěšná premiéra přijmu signálu GTS na zemi se uskutečnila během výstavy v Hannoveru - Spacetransfer 8 (2008).

Své stoleté výročí Fortis oslavuje velkolepou expozicí s průřezem své bohaté historie a do budoucna se dívá novým kalibrem F-2012, který osazuje do svého mistrovského modelu Fortis F-43 Flieger Chronograph COSC Chronometer Alarm GMT-AM/PM. Již samotný název hodinek hemžící se názvy různých komplikací mluví za své, doplním ještě některé údaje. Hodinky jsou vybaveny dvěma rezervami nátahu (50 hodin), jedná se nejsložitější a nejkomplikovanější model značky Fortis, hodinky kombinují některé komplikace společně vůbec poprvé na světě, jsou voděodolné do 500m, kalibr obsahuje 39 kamenů a systém absorpce otřesů. Na světě je jen velmi málo inženýrů, kteří dokáží takovéto hodinky vyprojektovat a ještě méně mistrů hodinářů, kteří jim dokážou vdechnout opravdový život.

Modelové řady Fortis

Důležitým základem pro kvalitní hodinky jsou odolné materiály pro pouzdro i tah hodinek. Ušlechtilá ocel bývá doplněna lehkým titanem a  jsou využívány nejmodernější materiály, které jsou vhodné i pro alergiky.

Modelová řada je široká a sestává se z jednoduchých přehledných modelů se skvěle čitelnými číselníky, přes běžné hodinky s komplikací stopek až po mechanické alarmy. V nabídce Fortis si vybere opravdu každý.

Modelové řady řady Fortis odpovídají svému určení, které jsou schopny bezchybně zastat a jejich názvy hovoří za vše:

  • Space – hodinky kosmonautů,
  • Aviation – řada hodinek pro piloty,
  • Maritime – námořní hodinky,
  • Colors – návrat legendární série Fortis Flipper,
  • limitované edice a dámské modely.

Přestože se hodinky Fortis specializují především na extrémní podmínky, přesnost a spolehlivost, jsou i krásné, o čemž svědčí také celá řada ocenění, za design:

  • Fortis podruhé(1988) získává cenu iF Product Design a dokazuje tak, že nejen technologie ukrytá uvnitř pouzdra dosahuje špičkových parametrů,
  • Fortis Spaceleader získává (2009) cenu Good Design Award, což ne nejstarší a nejprosnulejší designérská cena na světě a tento úspěch znovu opakuje (2011) s modelem Fortis B-47 Big Black.

Zajímavosti značky Fortis

Fortis je držitelem poněkud zvláštního ocenění - Nejpopulárnější značka hodinek v Indii.

Fortis je nejznámějším výrobcem „vesmírných“ hodinek.

Hodinky Fortis Official Cosmonaut Chronograf dělaly společnost francouzi Gilles Elkaimovi při přechodu Arktické tundry. Čtyři roky extrémních podmínek, více než sedmset dní chůze, 11 000 km zdolaných pomocí více než 10 milionů kroků v zamrzlé planině. Kdo může být lepším společníkem než Fortisky :)

Pomůžete nám zkvalitnit obsah?
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stránku již hodnotilo 34 uživatelů průměrnou známkou 4.

FORTIS Uhren AG - základní informace
Založeno 1912
Zakladatel Walter Vogt
Sídlo Grenchen / Švýcarsko
Logo Fortis
Zajímavosti Vesmírné hodinky, první hodinky ve volném kosmickém prostoru.

Fotogalerie Fortis

  • Fortis B-42 Black Mars 500 Chronograph
  • Fortis B-42 Marinemaster Chronograph Alarm Chronometer-COSC
  • Fortis B-42 Official Cosmonauts Chronograph
  • Fortis B-47 Calculator
  • Fortis Color Flipper
  • Fortis F-43 Flieger Chronograph Alarm GMT COSC

Techinfo

Razítko stránky "Fortis":
Generováno: 19.03.2024 6:36:46
Článek hodnotilo 34 uživatelů známkou 4.
| © Švýcary.cz, 2008 - 2024.